single

Jak sprawdzać stan opon w samochodzie?


 
Opony w Twoim samochodzie to ogromny wpływ na wrażenia z jazdy i kluczowy element bezpiecznego działania pojazdu. Opony stanowią połączenie samochodu z drogą. Pomagają Ci przyspieszać, hamować i utrzymywać samochód pod kontrolą. Dobry zestaw opon może stanowić różnicę między bezpieczną, płynną jazdą a niebezpiecznym pojazdem na drodze. Z drugiej strony, złe opony mogą powodować zużycie samochodu i zmniejszyć zużycie paliwa, ponieważ wymagają więcej wysiłku, aby wykonać swoją pracę. Wadliwe opony mogą również powodować inne problemy z samochodem. Stan opon może mieć wpływ na geometrię kół, zawieszenie, wyważenie opon i hamulce.
 
Awaria opony może mieć katastrofalne skutki. Według najnowszych badań, około 11 000 wypadków samochodowych rocznie jest spowodowanych awarią opon. Wypadki te były spowodowane zużytym bieżnikiem, niedopompowanymi oponami i wybuchem. Ważne jest, aby poświęcić czas na właściwą pielęgnację samochodu poprzez rutynowe przeglądy opon i konserwację samochodu. Kontrolę opon należy przeprowadzać co najmniej raz w miesiącu, a nawet częściej, jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, regularnie pokonujesz duże odległości lub jeździsz po wyboistych drogach.

 
Proces kontroli bezpieczeństwa opon


Sprawdzenie głębokości bieżnika

Prawidłowa głębokość bieżnika opon zapewnia wystarczającą przyczepność na drodze. Prostym sposobem na sprawdzenie głębokości bieżnika jest wykonanie testu polegającego na umieszczeniu w bieżniku odwróconego do góry nogami grosza. Jeśli widać czubek głowy Lincolna, może to oznaczać, że nadszedł czas na nowe opony. Zużyty bieżnik sprawia, że pojazd nie jest bezpieczny i nie prowadzi się tak dobrze, jak powinien. Paski wskaźnika zużycia bieżnika są również formowane w oponach, aby pomóc Ci śledzić ich zużycie. Jeśli pasek wskaźnika zużycia bieżnika jest zrównany z żebrami opony, oznacza to, że potrzebne są nowe opony.

opona 


Sprawdzanie ciśnienia w oponach

Aby upewnić się, że w oponach jest odpowiednie ciśnienie, należy użyć ciśnieniomierza. Informacje na temat idealnego ciśnienia w oponach można znaleźć na drzwiach po stronie kierowcy lub w instrukcji obsługi pojazdu. Utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Należy sprawdzić każdą oponę, aby upewnić się, że ciśnienie w każdej z nich jest prawidłowe. Należy porównać je z ciśnieniem zalecanym przez producenta pojazdu. 

 
Sprawdź ściany boczne

Sprawdź, czy na ścianach bocznych opon nie ma wybrzuszeń, pęknięć, zadrapań i wyżłobień. Pęknięcia powstają, gdy guma w oponach zaczyna się niszczyć na skutek ekspozycji i normalnego zużycia. Wybrzuszenia i pęknięcia mogą oznaczać, że zbliża się awaria opony i nadszedł czas na jej wymianę.

 
Ustawienie kół, rotacja i wyważanie opon są również ważne dla zachowania skuteczności opon. Należy również zwracać uwagę na wiek opon. Opony mogą wytrzymać do czterech do pięciu lat. Konserwacja opon jest nie tylko szybka i łatwa, ale także zapewnia bezpieczeństwo i pozwala zaoszczędzić pieniądze. Odwiedź nasz serwis oponiarski, aby ocenić stan opon i zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz trwałość pojazdu. Jeśli Twoje opony są zużyte lub niesprawne, Twój samochód również. Jeśli opony wykazują jakiekolwiek oznaki zużycia lub uszkodzenia, należy zlecić ich profesjonalną kontrolę przez naszych techników, aby sprawdzić, czy konieczna jest ich naprawa lub wymiana.