single

Jak rozpoznać, że potrzebujesz geometrii kół?

Geometria kół to proces dostosowania kątów kół Twojego pojazdu do specyfikacji producenta pojazdu. Kiedy Twój pojazd został zbudowany, koła były idealnie ustawione zgodnie ze specyfikacją producenta, ale z czasem Twój pojazd traci zbieżność. Niewspółosiowość może prowadzić do poważnych problemów z bezpieczeństwem i wydajnością, a także do kosztownych napraw. Usługa geometrii kół zoptymalizuje różne kąty ustawienia kół względem siebie i względem drogi. 
 
Wyrównanie kół wymaga umieszczenia pojazdu na maszynie do geometrii kół. Maszyna ta wykorzystuje określone pomiary, aby umożliwić technikowi ustawienie i wyregulowanie elementów zawieszenia z powrotem do specyfikacji fabrycznych. Wspólne kąty osiowania są camber, caster, i zbieżności. Te kąty stają się niewyrównane z powodu wybojów, uderzając krawężniki, nierówności prędkości, będąc w wypadku i innych zagrożeń podczas jazdy. Jak więc rozpoznać, że Twój samochód wymaga regulacji geometrii kół? 

kierownica 

Najczęstsze oznaki, że Twój pojazd wymaga geometrii kół

  • Kierownica nie jest prosta - Jeśli jedziesz po płaskiej, prostej drodze, Twoja kierownica powinna być prosta, wyśrodkowana i nieruchoma. Złe wycentrowanie spowoduje, że kierownica będzie krzywo ustawiona, niecentrycznie lub pod dziwnym kątem podczas jazdy na wprost. 
  • Znoszenie lub ściąganie - Jeśli Twój pojazd zjeżdża w lewo lub w prawo podczas jazdy prosto po równej drodze, to zbieżność jest nieprawidłowa. 
  • Nierównomierne zużycie opon - problem z regulacją pochylenia kół spowoduje nadmierne zużycie opon, szczególnie na ich krawędziach. 
  • Wibracje - Jeśli kierownica wibruje podczas jazdy, może to być kolejna oznaka braku zbieżności kół. 
  • Luźne prowadzenie pojazdu - Twój samochód będzie niestabilny i luźny podczas jazdy prosto i na zakrętach z powodu nieprawidłowej geometrii kół. 
  • Hałas pojazdu - Jeśli słyszysz piszczenie, skrzypienie, pukanie lub tarcie, gdy zaczynasz jazdę lub wchodzisz w zakręty, może to wskazywać na problemy z układem kierowniczym i zawieszeniem. Po takich naprawach konieczna będzie geometria kół. 

 
Eksperci zalecają, że koła muszą być wyrównane po każdych 10.000 mil. Możesz wymagać ponownego ustawienia kół wcześniej w zależności od warunków jazdy lub jeśli miałeś wypadek. Codzienna jazda po wybojach, krawężnikach i wybojach powoli powoduje zmianę kąta pochylenia opon. Nieprawidłowa geometria kół może powodować problemy z prowadzeniem pojazdu i przedwczesne zużycie opon, dlatego najlepiej oddać samochód do przeglądu, gdy tylko zauważysz jakiekolwiek oznaki problemów z geometrią kół. Odwiedź nasz warsztat samochodowy i poproś naszych mechaników o sprawdzenie geometrii kół, dokonanie niezbędnych korekt i zapewnienie bezpieczeństwa Tobie i Twoim pasażerom!