single

Jak przedłużyć żywotność hamulców?

Utrzymanie hamulców w dobrym stanie jest jednym z najważniejszych elementów profilaktyki technicznej, który zapewnia bezpieczeństwo Tobie, Twoim pasażerom i Twojemu samochodowi na drodze. Komponenty układu hamulcowego Twojego samochodu nie będą działać wiecznie, ale możesz je odpowiednio konserwować, aby zachować ich użyteczność i mieć pewność, że będą działać jak najlepiej. Niesprawny układ hamulcowy może zmniejszyć Twoje bezpieczeństwo na drodze i może być przyczyną innych poważnych problemów i kosztownych uszkodzeń Twojego pojazdu. Sprawne hamulce są niezbędne do zachowania bezpieczeństwa na drodze, a nawet mogą stanowić różnicę między życiem a śmiercią. 
 
Większość hamulców traci swoją skuteczność po przejechaniu 25 000 mil, ale czynniki takie jak jakość klocków hamulcowych, nawyki hamowania i temperatura mogą mieć znaczący wpływ na trwałość hamulców Twojego samochodu. W przeciwieństwie do wymiany oleju lub innych czynności serwisowych, które wykonuje się w regularnych odstępach czasu, przegląd hamulców zaleca się raz na sześć miesięcy lub przy okazji rotacji opon. Istnieją pewne kroki, które możesz podjąć, aby przedłużyć żywotność swoich hamulców, dostosowując swój styl jazdy tak, aby zmniejszyć obciążenie hamulców.

Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby przedłużyć żywotność hamulców

Zwolnij

Sposób, w jaki prowadzisz samochód, może mieć wpływ na hamulce. Przyspieszenie, a następnie gwałtowne hamowanie zużyje hamulce szybciej niż cokolwiek innego. Im szybciej jedziesz, tym więcej wysiłku wymaga układ hamulcowy, aby zatrzymać samochód. Zatrzymuj pojazd płynnie i stopniowo.

 
Zrzuć zbędny balast

Nadwaga w samochodzie ma wpływ na klocki hamulcowe. Posiadanie ciężkiego sprzętu w samochodzie stanowi dodatkowe obciążenie i nacisk na hamulce, które będą musiały pracować ciężej, aby się zatrzymać. Przewoź tylko niezbędne przedmioty w samochodzie; będzie to łatwiejsze dla hamulców, jak również opon i paliwa, zbyt.

hamulec 


Używaj jednej stopy do hamowania

Nigdy nie naciskaj lewą nogą na pedał hamulca, naciskając jednocześnie prawą nogą na pedał gazu. Jest to tzw. jazda na hamulcu i może szybko doprowadzić do zużycia klocków hamulcowych i wypaczenia wirników hamulcowych. Podczas jazdy w dół należy wrzucić niższy bieg, a następnie w razie potrzeby lekko nacisnąć hamulce, aby bezpiecznie zwolnić. Pomoże to w utrzymaniu jakości hamulców. Jeśli nie chcesz, aby skończyć iść do warsztatu naprawczego dla przedwczesnych usług hamulcowych, zmienić swoje nawyki jazdy, i używać tylko jednej stopy podczas jazdy.


 
Regularna konserwacja

Aby hamulce służyły Ci jak najdłużej, ważne jest, abyś przestrzegał harmonogramu konserwacji swojego samochodu. Obejmuje to sprawdzanie płynu hamulcowego i przeprowadzanie regularnego płukania, sprawdzanie zużycia klocków hamulcowych oraz regularne przeglądy hamulców wykonywane przez mechaników w warsztacie samochodowym. Regularne serwisowanie hamulców u mechanika pozwoli utrzymać układ hamulcowy w optymalnym stanie roboczym.
 
Utrzymanie układu hamulcowego i inteligentnej jazdy pomoże Ci zachować bezpieczeństwo na drodze i zwiększyć żywotność klocków hamulcowych, oszczędzając dużo pieniędzy na kosztownych napraw hamulców. Te pomocne wskazówki mogą pomóc Ci zwiększyć żywotność hamulców, poprawić wydajność paliwa i zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy.