single

Jak dotrzeć nowy samochód


 
Wkraczasz w nowy rok z lśniącym, nowiutkim samochodem. Nie możesz się doczekać, aby zabrać go na drogę i włamać się do niego. Ale jak dokładnie to zrobić? Dotarcie nowego samochodu jest praktyką zalecaną przez producentów od dziesięcioleci. Rytuał ten jest często określany mianem konwencjonalnej mądrości. Obejmuje on kombinację technik jazdy, środków ostrożności i czynności konserwacyjnych, które pomagają wydłużyć żywotność samochodu. Prawidłowe docieranie samochodu gwarantuje, że wczesne zużycie silnika jest ograniczone do minimum, olej przepływa gładko i równomiernie przez wszystkie ruchome części, a elementy takie jak pierścienie tłokowe i skrzynia biegów dopasowują się do siebie.
 
Istnieją pewne techniki, których możesz użyć, aby dać swojemu nowemu samochodowi czas na dostosowanie się do codziennych warunków jazdy. Poniżej przedstawiamy kilka rzeczy, które musisz zrobić, aby dotrzeć do swojego nowego pojazdu. Twój nowy samochód zasługuje na to, aby przyzwyczaić go do wymagań jego właścicieli, dzięki czemu będzie działał efektywnie i będzie służył dłużej. 

 
Techniki docierania nowego samochodu

 
Unikaj gwałtownych przyspieszeń

Kiedy dostaniesz swój nowy samochód, wiemy, że pierwszą rzeczą, którą chcesz zrobić, jest wciśnięcie pedału gazu, kiedy wyjedziesz na otwartą drogę. Może to bardzo obciążyć olej silnikowy, pierścienie tłokowe i cylindry. Agresywne przyspieszanie, gdy samochód jest zimny, może być szkodliwe. Przez pierwsze 1000 mil przyspieszaj delikatnie i szybko zmieniaj biegi, zanim obroty wzrosną za bardzo. 

samochód

 
Zmieniaj prędkość obrotową silnika

Nie forsuj zbyt mocno swojego nowego silnika przez pierwsze 1000 mil. Może to spowodować duże obciążenie podzespołów. Powinieneś zmieniać prędkość obrotową, utrzymując silnik poniżej 4000 obrotów na minutę, aby prawidłowo go dotrzeć. Następnie możesz stopniowo zwiększać obroty bez żadnych negatywnych skutków. 

 
Unikaj ostrego hamowania

O ile nie jest to konieczne, należy hamować płynnie i powoli. Nowe klocki hamulcowe muszą przejechać co najmniej 200 mil, aby odpowiednio się dotarły i przyległy do elementów takich jak wirniki i zaciski. Ostre hamowanie może spowodować szybkie zużycie klocków hamulcowych, co oznacza, że szybciej będą potrzebne nowe klocki hamulcowe. 

 
Unikaj krótkich wycieczek, które nie dają silnikowi czasu na rozgrzanie się

Krótkie przejażdżki nie są idealne dla nowych samochodów. Gdy silnik jest zimny, musi pracować ciężej, co znacznie obciąża cykl dostarczania oleju. Aby rozgrzać nowy samochód, zabierz go na długą przejażdżkę, która pozwoli silnikowi się rozgrzać.
 
 
Oprócz stosowania się do zaleceń dotyczących docierania zawartych w instrukcji obsługi samochodu, odpowiednia konserwacja pomoże również wydłużyć żywotność Twojego samochodu. Wymiana oleju, konserwacja opon, hamulców, diagnostyka silnika i wszystkie płyny powinny być regularnie monitorowane i uzupełniane w razie potrzeby. Docieranie samochodu zapewni lepszą oszczędność paliwa, mniejsze zużycie oleju, optymalne osiągi silnika i większą ogólną niezawodność.