single

Jak wyważyć swoje koła?

Wiele osób uważa, że wszystkie opony są idealnie wyważone i oferują płynną jazdę. Niewyważone koła mogą być niebezpieczne i niekomfortowe. Ten artykuł pokaże Ci, jak rozpoznać niewyważone opony i kiedy nadszedł czas, aby odwiedzić sklep z oponami.

Jak rozpoznać problemy z geometrią kół?

Kierowcy najczęściej skarżą się na niewyważone koła.

Jazda z drganiami kierownicy Nierównomierne zużycie opon może być spowodowane brakiem wyważenia opon, problemami z kierownicą lub kołami. Normalne zużycie bieżnika Jazda z hałasem

Skutki niewyważonych opon

Niewyważone koła mogą nie tylko pogorszyć komfort jazdy, ale również stanowić zagrożenie, którego nie wolno ignorować. Oto niektóre z najczęstszych skutków ubocznych niewyważonych opon:

  • Znacznie wydłużona droga hamowania
  • Zmniejszona przyczepność
  • Szybkie zużycie poszczególnych elementów samochodu
  • Zmniejszona sterowność pojazdu

Dlaczego wyważenie opon jest tak ważne?

Prawidłowo wyważone koło ma równomiernie rozłożoną masę wokół swojej osi. Dodatkowo, prawidłowo wyważone koła poprawiają komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy oraz chronią elementy zawieszenia przed przedwczesnym uszkodzeniem.

Co jaki czas należy wyważać koła?

Niektóre sytuacje mogą spowodować zmianę powierzchni opony lub felgi. Sytuacje te są powodem, aby zabrać pojazd do warsztatu oponiarskiego w celu naprawy:

Przejechanie przez dużą dziurę uderzenie w krawężnik wypadek samochodowy; Jazda po nierównej drodze przez dłuższy czas jest niebezpieczna. Awaryjne (nagłe) hamowanie; jazda w głębokim błocie; Jazda w śniegu

Jak często należy wyważać koła?

Wyważanie kół powinno być wykonywane średnio co 10 000 km. Częstotliwość wyważania kół zależy od tego, jak często pojazd jest użytkowany. Kierowcy, którzy jeżdżą na krótkich dystansach, muszą wyważać koła tylko dwa razy w roku, kiedy zmieniają opony na zimowe lub letnie. Osoby, które spędzają więcej czasu za kierownicą powinny wyważać koła częściej.

Wyważarka do kół

Zanim wyważysz swoje koła, oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać

Dobry serwisant opon będzie wiedział, że rutynowe wyważanie kół może być wykonane tylko po wyczyszczeniu kół. Jest to bardzo ważne. Osadzanie się brudu utrudnia pomiar ciężarków i sprawia, że wyniki są niezgodne z rzeczywistością. Pamiętaj, aby wyjąć wszelkie ciężarki, które są jeszcze używane. Następnie należy skontrolować felgę pod kątem jakości. Proces wyważania kół będzie szybki i łatwy, jeśli wszystkie zasady będą przestrzegane. Dobrej jakości wyważarka do kół jest niezbędna by koła były wyważone w profesjonalny sposób. Wyważarki do kół można znaleźć w ofercie sklepu sklep-warsztat.pl/product-category/wywazarki/

Ile kosztuje wyważanie kół?

Ceny wyważania kół różnią się w zależności od modelu koła.

  • cena za wyważenie kół stalowych waha się od 40 zł do 50 zł za samochód osobowy
  • wyważanie kół aluminiowych do samochodów osobowych - ceny od 60 zł do 70 zł

Warto też spojrzeć na inne czynniki, takie jak renoma i lokalizacja warsztatu. Można też poczytać opinie innych klientów, zanim zdecydujemy się na wizytę w danym punkcie.

Czy jesteś w stanie samodzielnie wyważyć koła?

Samodzielne wyważanie kół nie jest zalecane. Nie zaleca się również samodzielnego zdejmowania i montowania nowych ciężarków. Wymaga to wiedzy i odpowiedniego sprzętu. Wykwalifikowani specjaliści są również w stanie dobrać odpowiedni ciężarek do każdej opony. W przypadku opon stalowych najlepiej sprawdzają się ciężarki dziurkowane. W przypadku opon aluminiowych wymagane są ciężarki naklejane. Profesjonalne warsztaty oponiarskie stosują dwa rodzaje metod wyważania kół: wyważanie dynamiczne lub wyważanie statyczne. Specjaliści powinni wybrać odpowiednią metodę.