single

Naprawa sprzęgła

Jeżeli jesteście pewni, że Wasze sprzęgło zużyło się w stopniu uniemożliwiającym naprawę, to potencjalnie możecie wymienić sprzęgło samodzielnie w domu. Jest to możliwe, ale jest to stosunkowo długa i skomplikowana procedura.

Jest kilka skomplikowanych kroków, w których istnieje szerokie pole do popisu, jeśli coś może pójść nie tak. Jeżeli w którymkolwiek momencie pojawią się wątpliwości co do któregokolwiek z etapów procesu, należy przerwać wykonywanie czynności i udać się z samochodem do profesjonalisty. Jazda samochodem po przesunięciu czegoś z miejsca lub zapomnieniu o wymianie istotnej części może stanowić zagrożenie dla siebie i innych oraz może spowodować warte setki funtów uszkodzenie pojazdu.

Uzyskaj oferty dla Naprawa sprzęgła

Jak naprawić sprzęgło

Zanim zaczniesz wymieniać sprzęgło, upewnij się, że jest to na pewno źródło problemu i że nie został on spowodowany przez coś mniejszego, takiego jak tuleje wahacza pedału lub cylinder główny.

 1. Zaparkować samochód na twardej i równej powierzchni.
 2. Odłączyć przewód od ujemnego bieguna akumulatora.
 3. Użyć podnośnika, aby podnieść przednią część samochodu z ziemi. Do zabezpieczenia samochodu w podniesionej pozycji należy użyć podstawek podnośnika lub solidnej rampy. Ustabilizować silnik za pomocą podnośnika od góry lub podpór od dołu.
 4. Jeśli samochód ma napęd na tylne koła, należy zdjąć dźwignię zmiany biegów.
 5. Zdjąć wał napędowy.
 6. Odłączyć dźwignię sprzęgła tak, aby linki nie były już połączone.
 7. Zlokalizować linkę prędkościomierza i odłączyć ją od skrzyni biegów.
 8. Zlokalizować rozrusznik i odczepić go od obudowy silnika. Odłączyć przewody elektryczne, zwracając uwagę na to, aby zanotować, dokąd dokładnie biegły przewody. (Jeśli chodzi o wprowadzenie tych przewodów z powrotem na miejsce, jeśli podłączyć je do niewłaściwych zacisków można zwarcie całego systemu elektrycznego samochodu i trzeba wymienić wszystkie przewody).
 9. Zlokalizuj wszystkie inne połączenia elektryczne na obudowie silnika i odłącz je również. Ponownie, upewnij się, że wiesz dokładnie, jak ponownie podłączyć te przewody po wymianie sprzęgła.
 10. Umieść podnośnik lub inny rodzaj podpory strukturalnej pod skrzynią biegów, wywierając na nią lekki nacisk.
 11. Poluzuj wszystkie śruby na skrzyni biegów i odłącz ją od jej mocowania.
 12. Ostrożnie zsuń skrzynię biegów z miejsca (może być konieczne lekkie poluzowanie podnośnika, aby móc to zrobić).
 13. Teraz należy uzyskać dostęp do samego sprzęgła.
 14. Należy sprawdzić, czy na kole zamachowym i tarczy dociskowej nie ma oznaczeń, które pomogą dokładnie określić, w jakiej pozycji należy je umieścić.
 15. Poluzować wszystkie śruby mocujące tarczę dociskową i wyjąć ją wraz z tarczą sprzęgła z samochodu.
 16. Należy dokładnie obejrzeć koło zamachowe, aby sprawdzić, czy nie zostało w jakiś sposób uszkodzone. Należy je wyjąć i wyczyścić lub wymienić, jeśli to konieczne.
 17. Zwróć uwagę na wycieki oleju wokół całego obszaru sprzęgła.
 18. Sprawdzić łożysko pilotujące na środku koła zamachowego, aby upewnić się, że wszystkie łożyska igiełkowe są prawidłowo nasmarowane.
 19. Pamiętaj, aby dobrze wyczyścić kołnierz wału korbowego przed wymianą koła zamachowego. Po umieszczeniu koła zamachowego z powrotem na miejscu, dokręcić śruby mocujące je w układzie gwiazdy. Dokręcić je zgodnie z momentem obrotowym podanym dla danego pojazdu. (Informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi).
 20. Załóż nowe sprzęgło i tarczę dociskową. Nie zapomnijcie podłączyć nowego łożyska zwalniającego do widełek zwalniających przed wymianą innych części, które zostały odłączone.
 21. Wymień wszystkie części samochodu, które zdemontowałeś w celu uzyskania dostępu do sprzęgła w odwrotnej kolejności do tej, w której je wymontowałeś. Należy zachować szczególną ostrożność podczas ponownego podłączania przewodów elektrycznych.
 22. Po umieszczeniu wszystkich części z powrotem tam, gdzie powinny być, należy powoli i ostrożnie opuścić samochód z podnośników.
 23. Przejedź się samochodem w bezpiecznej, spokojnej okolicy, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo.

Szczegółowy schemat silnika i sprzęgła pojazdu można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu. Instrukcja ta powinna również zawierać wskazówki dotyczące wymiany sprzęgła w zależności od modelu. Warto zapoznać się z nimi na wypadek, gdyby okazało się, że jest coś, o czym należy pamiętać w przypadku danej marki i modelu samochodu.

Jeżeli nie są Państwo w 100% zadowoleni ze sposobu wymiany sprzęgła podczas jazdy samochodem, należy oddać pojazd do warsztatu samochodowego w celu sprawdzenia go. Nie warto powodować więcej szkód dla siebie lub samochodu. Jeśli zdecydujesz się wziąć swój samochód do garażu, a następnie można użyć Autobutler, aby uzyskać cytaty. To pomoże Ci uzyskać najlepszą ofertę dla każdej pracy, która może być konieczne do zrobienia.

Więcej na: http://podnosniki-statech.pl