single

Najczęstsze problemy z ogrzewaniem i chłodzeniem samochoduSystem ogrzewania i chłodzenia są połączone w Twoim samochodzie, ale funkcjonują jako oddzielne systemy. Utrzymanie klimatyzacji i systemów grzewczych wymaga regularnej konserwacji, aby uniknąć większych problemów. Właściwa konserwacja tych elementów może stanowić różnicę między komfortową i relaksującą jazdą a męczącą podróżą. Samochodowe systemy ogrzewania i chłodzenia składają się z tak wielu elementów, że czasami trudno jest określić, co może być przyczyną usterki lub problemu z wydajnością. 
 
Kiedy zaplanujesz inspekcję diagnostyczną w warsztacie samochodowym, zidentyfikują oni problem i przedstawią zalecenia dotyczące rozwiązania problemów z ogrzewaniem lub chłodzeniem. Problemy z ogrzewaniem i chłodzeniem mogą przybierać różne kształty i rozmiary. Jeśli doświadczasz problemów z klimatyzacją, ten sam problem może uniemożliwić pracę grzejnika. Na początku lata i zimy należy umówić się na wizytę w celu sprawdzenia systemów klimatyzacji i ogrzewania w samochodzie. 

 
Najczęstsze powody, dla których system grzewczy nie działa

 
System grzewczy Twojego samochodu ma za zadanie utrzymywanie kabiny w cieple, komforcie i bezpieczeństwie, gdy na zewnątrz panuje niska temperatura. Składa się on z kilku elementów, w tym rdzenia nagrzewnicy, silnika dmuchawy i wentylatora, węży nagrzewnicy, zaworu sterującego nagrzewnicą, panelu sterowania HVAC (nagrzewnica, wentylacja, klimatyzacja) na desce rozdzielczej oraz filtra powietrza w kabinie. Układ ogrzewania wykorzystuje ciepło z silnika, aby utrzymać ciepło w kabinie pojazdu. Jeśli system ogrzewania samochodu nie działa, problem może być spowodowany przez:
 
- Niski poziom płynu chłodzącego
- Powietrze w układzie chłodzenia
- Nieprawidłowo działający rdzeń nagrzewnicy
- Uszkodzony (lub wadliwy) termostat

ogrzewanie samochód 


Pojawiające się problemy z układem klimatyzacji

 
Układ klimatyzacji w Twoim pojeździe utrzymuje chłód i komfort w wilgotnych warunkach. Niektóre z głównych elementów składających się na ten system to czynnik chłodniczy, sprężarka, skraplacz, osuszacz, zawór rozprężny, parownik, przewody i akumulator. Jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych problemów, czas umówić się na wizytę u zaufanego mechanika.
 
- Niski poziom czynnika chłodniczego (generalnie będzie dmuchać chłodno, ale nie zimno)
- Zatkany lub nieszczelny skraplacz
- Zanieczyszczenie krzyżowe czynnika chłodniczego
- Nie reagujące presostaty
- Uszkodzona sprężarka
- Zerwany pasek
- Problemy z sprzęgłem
- Wilgoć i gruz
- Wycieki
- Awarie głowicy sterującej klimatyzacją
- Zużyty lub rozciągnięty pasek serpentynowy (wymagany do obsługi sprężarki i sprzęgła)
 
Przynajmniej raz w roku należy zlecić certyfikowanemu mechanikowi sprawdzenie systemów ogrzewania i klimatyzacji pojazdu. Dobrze utrzymane systemy ogrzewania i chłodzenia pozwolą Ci jeździć komfortowym i bezpiecznym pojazdem, a także pomogą uniknąć poważnych napraw, które mogą być kosztowne.